Teoretička módy, bizáru i fajnovek z bufetu. Oslnivá Jana Patočková nám poslala nádherné a dlouhé odpovědi na náš dotazník. Ať se vám líbí!
Pokud by existovalo něco jako guilty pleasure, což už samozřejmě není, co sem zařadíš ze své YouTube diety?
Beauty videa. Konkrétně se ráda dívám na videa českýho kluka Ondry Bortela (ONY). Fascinuje mě už pár let, protože propojuje několik věcí. Český prostředí, dětskej pokojík ze kterýho dýchá maloměsto nebo předměstí – nábytek z IKEA, Kiku nebo bůhví odkud, doplňky z řetězců někde mezi Pepcem a Aliexpresem. Všechno je tak specificky český nebo středoevropský, je to jako dívat se na povlečení a bytový doplňky v amatérským pornu nebo spát v hotelu v České Třebové. Tam jsem nikdy nespala, ale víte, jak to myslím.
Ale nemyslím to pejorativně. Vyvolává to ve mě pocit zvláštního útulna, něčeho známýho. Zároveň jako mladý zoomer reflektuje současný trendy světových beauty video-tvůrců a přenáší je právě do výše popsanýho prostředí. Baví mě dívat se jak se maluje, jak mluví.
Je to antiteze maloměsta jak si ho představuje pražská woke bublina, kde by kluk tohohle typu (feminní a namalovaný) asi ani nemohl na náměstí, aby ho nezlynčovali a přitom jeho videa v každým detailu právě všechny stereotypy maloměsta má (od jeho dikce, přes nábytek, po jídlo).
Baví mě jeho hezký vztah s mámou, i jeho labrador. Zároveň mě bytostně uklidňuje pozorovat lidi, co se malují na kameru. A ráda poslouchám recenze na nejrůznější kosmetické produkty. Po třicítce mě posedl ďábel skincare. Obvykle se dívám mimo Česko, ale u kosmetiky a skincare jsem se na Youtube zasekla právě tady, u nás.
Petralovely Hair je o pár dekád starší evoluce ONYho. Jedna z prvních velkých českých beauty youtuberek, která má stejně provinční pel, jaký vlastně v téhle kategorii nechybí ani jiným tvůrkyním napříč planetou. Specificky český styl se potkává s globálními trendy a ty v jejím podání vypadají… no, česky. A znova – nemyslím to pejorativně, je to uklidňující, je to “známé” a obsahuje to ujištění, že to dokážu taky.
Petra vypadá jako kombinace ženy z katalogu Bonprix nebo z reklamy na Céáčko, s připnutými dokonale učesanými příčesky a s vlastní paletkou a sadou štětců. Což je pravděpodobně jakýsi peak kariéry pro beautubery*ky. Podobně jako u ONYho mě fascinuje její dikce, ale taky skill se kterým se maluje. A její outfity z LIDLu a řetězců.
Nově pak hltám videa vystudovaného biochemika FIPAH z kanálu FIPAH Skin. Zatím jich je jen pár, ale jsou informačně nabité, a přitom mají lehkost a humor. Je to beauty kanál, který v Česku chyběl, protože se svým backgroundem Fipah ví, o čem mluví a dokáže střízlivě rozebrat formulace produktů a demaskovat marketingový bulšit. A pokud ještě nepoužíváte každý den SPF, pak po jeho videích budete.
A pokud se cítím obzvlášť prokrastinačně a neklidně, sjíždím videa uklízení. #cleantok je (nejen) Tiktokový trend, který doplňuje svět videí, která jsou “oddly satysfying”, tedy zvláštně vizuálně meditativní a uklidňující (krájení mýdel, přelívání barevných slizů a gelů…). Sledujeme v detailu úklid: rovnání kosmetiky podle barev krabiček, čištění WC, umývání hladkých ploch v koupelně a v kuchyni a nejrůznější úklidové gadgety a čistící prostředky v akci. Sekvence lití různých čističů do výlevky, uspokojující záběry, kdy houbička setře z výlevky vodní kámen, Domestos v záchodový míse tvořící obrazce…uklízení nikdy dřív nebylo tak estetický a uspokojující. Během jedný obzvlášť neklidný noci, kdy mi nezbral melatonin jsem se z úklidu koupelen černou dírou Tiktoku dostala tuším do míst, kde si lidé esteticky uspořádávají lednice. Ale to už nechám na vás a na vašem nočním brouzdání…
Kdybych měla vybrat ze svojí youtube historie, tak vyberu:
https://www.youtube.com/watch?v=ZoZg_SCw5KQ
Stačí se podívat na název videa a je jasný, že tohle bude jízda. Celá tahle série z TLC UK byla jako objevit v koši diamantový náušnice. Přesně k takovým perličkám na dně se dopracovávám při náhodným padání do youtube díry sama nebo se svým BFF.
https://www.youtube.com/watch?v=xvOhgtSiza4
Když máte blbej den, tohle funguje. Nikdy ho nebudete mít tak blbej, jako Gattusův překladatel. Italská energie na maximum.
https://www.youtube.com/watch?v=xvOhgtSiza4
Ikonické meme ženy křičící na kočku každý zná. A tohle je její prvopočátek. Scéna z 2.řády RHOBH, Americké reality show o bohatých paničkách z Beverly Hills. Celé impérium Real housewives je neskutečný fenomén, který tahle scéna dokonale vystihuje: „Podívej na ten nekonečný oceán, ten tu bude i když my tu už nebudeme.“ Říká jedna z paniček v alkodeliriu těsně před tím, než dojde k hysterickému řvaní, pláči a obviňování všech zúčastněných.
Kam se nejraději chodíš dívat na věci, které by sis chtěl někdy koupit, ale pravděpodobně to neuděláš?
Půl roku jsem zaseklá na gauči. Literally i virtually. Obden se chodím dívat na jeden úplně obyčejný na webovky Jysku. Zatímco jsem si během pandemie byla schopná koupit si kabelku za 5K (Gucci z druhý ruky), tak gauč v podobný cenový kategorii mě znervózňuje a paralyzuje. Když jsme u kabelek tak daydreaming praktikuju na Instagramu Pomchi.li. Za účtem stojí mladá Antwerpská designérka, která se mimojiný živí právě přeprodejem luxusních kabelek, bot a oblečení z druhý ruky. Má oko na archivní kousky od Galliana, J.P. Gaultiera, Fendi nebo Ann Demeulemeester. Estetika nultých let, která vypadá jako by vykradli garderobu stylistky Sexu ve městě. Nikdy si tam nejspíš nic nekoupím, ale kdybyste někde narazili na sedlo od Diora do 10k, dejte vědět. Protože sedlo Dior > gauč z Jysku.
Popiš historii i současnost svého boje s trávením příliš mnoho času na internetu.
Love and hate relationship. Spíš než s internetem bojuju se sebou. Mám totiž slabou vůli a sklon k závislostem. Ale jak se říká během rozchodů: je to o mě. Fakt. Internet to se mnou přece myslel dobře…
Co děláš na internetu, když jsi pod vlivem konopí?
Nikdy nejsem pod vlivem konopí, protože mi tahle droga vážně nedělá dobře. Naposledy jsem se pod vlivem konopí modlila, abych už pod ním nebyla a moji přátelé se mě snažili rozptýlit sledováním stand-upu Ali Wong “Babycobra”. Ušlo to.
Co je to vlastně móda; a proč se o ní je dobré zajímat?
Móda je všechno. Zní to strašně vágně a sloganovitě, ale je to tak.
Módní trendy ovlivňují to, co jíme, kouříme, na co se díváme, na jakých židlích sedíme a v (ne)poslední řadě samozřejmě to, co si oblékáme. Módní trendy dokážou být předzvěstí společenských nálad, jejich vystižením, zrcadlí politiku a ekonomiku.
V širším slova smyslu se i v dnešním ultraglobalizovaném a propojeném světě dokážeme díky módě a k přístupu k ní dobrat k podstatě národních povah i k tomu, jakou roli ještě dnes mají nebo nemají rozdíly mezi lidmi. Móda je aspirace, imitace i vymezení a to vše v systému, kde se jedno s druhým a třetím neustále přelévá. Móda ze své podstaty zrcadlí systém hodnot, které vyznáváme. Móda je spolehlivý ekonomický ukazatel – stačí se projít večer centrem Říma a pozorovat frontu lidí před butikem Louis Vouitton nebo sedět opodál na Španělských schodech a pozorovat skupinky rodin a párů s taškami ze značkových obchodů.a
Módní trendy se mění rychlostí blesku, ale jsou věci, které se nemění – statusové symboly jako jsou kabelky Hermés budou mít pravděpodobně pořád nadhodnocenou cenu, která zahrnuje nejen jejich řemeslné zpracování, ale také uměle vytvořenou auru nedostupnosti (na jejich ikonické modely musíte mít nejen peníze, ale také místo na pořdníku), která symbolizuje elitářství a jakési pomyslné členství v prestižním klubu.
Zní to paradoxně, ale nic nám neřekne víc o tom, kdo je dnes globální celebrita, než když černá žena z ghetta, striptérka od tyče z Bronxu Cardi B, ukazuje na Internetu svoji sbírku statusových Hermések. A my tak díky módě a jejím symbolům můžeme pořád snít, že se třeba také jednou staneme onou “jednou z milionu”. Nemusíme se proto už narodit do dobré rodiny a “starých” peněz, ale můžeme se stát virální tiktok hvězdou. Móda je sen, který nás udržuje ve lži Matrixu, ale je to sen krásný!
Symbolika se nemění, mění se totiž jen kontext doby, a z nenápadné elegantní kabelky určené aristokracii, tradičním celebritám, jako jsou herečky nebo manželky politiků nebo významných podnikatelů, se stává nástroj inkluzivity.
Kdo je neironicky nejsympatičtější český/á influecenr/ka? Jídlo, móda, cokoliv!
Sleduju hodně zoomery. Baví mě jejich energie a nadšení. Mám neironicky ráda Naomi Adachi, i když je její obsah pro úplně jinou cílovku (a nejčastěji to jen tak přeskáču), tak cením její energii a pozitivní vibes, který vnímám autenticky a bez křeče nejrůznějších pouček o tvorbě contentu a bez motivačního bulšitu. Prostě wholesome storiečka jídla a tiktokových tanečků.
Jsem ráda, že i u nás je konečně aktivní drag scéna. Moje oblíbená queen měřeno contentem je Dima Arrest, která je bez debat rising star českého TikToku. Líbí se mi, že dokáže i globální tiktok trendy jet osobitě a dělat i vlastní originální obsah. A baví mě účet Andyindustries. Další zoomerská fascinace. Dvacetiletá holka z Českých Budějovic, která mluví kadencí amerických stand-up komiček. Je vtipná a zároveň je pro mě ukázkovým příkladem někoho, kdo vyrůstá na internetu a dělá videa vlastně od malička. Těší mě instaúčty, které chytily trendy a jedou hezky udělaný infotainment a edukaci, ať už jde o queer témata, feminismus, politiku, aktuality – Respektuju, Jsemvobraze, Jsemfeministka a další.
Jaká modní značka dokáže fakt dobře pracovat se sítěmi, internetem obecně? A záleží na tom?
Dnes už bez sociálních sítí málokterý brand obstojí. Klíčem je umění najít si vizuální a symbolický jazyk, který přímo souvisí s estetikou značky a dokáže ji s lehkostí prezentovat. U módy jde ruku v ruce tradiční prezentace na přehlídkách a v kampaních se sítěmi, kde jde o vhodné vybírání virálních tváří, se kterými se spojit nebo témat, které prezentovat.
Versace a Dua Lipa, Gucci a Maneskin. Šlápnutím vedle je pro mě kampaň Dolce&Gabbana, která měla oslavovat inkluzivitu a diverzitu, což vzhledem k rasistickým a homofobním výstupům jejich tvůrců dopadlo spíše jako rozpačitý marketingový pokus.