David Foster Wallace – Good Old Neon 

Good Old NeonGood Old Neon by David Foster Wallace
My rating: 5 of 5 stars

Těžko vybrat pár slov, když má člověk k dispozici celý vesmír, jenže kdo k tomu všemu má skutečně přístup. Ledaže.

Na Good Old Neon, povídku o čtyřiceti stranách, mě odkázal PaperBird – nejlepší mně známý knižní youtuber – ve svém videu o Edouardu Levém. Prý mu připomíná Levého Sebevraždu. Ano.

Začínám si myslet, že nejlepší příběhy jsou ty, kde od začátku víte o sebevraždě hlavního hrdiny. Jen tady není vypravěčem kamarád, ale sám nebožtík Neal, který vysvětluje, proč se rozhodl ve svých devětadvaceti napálit v plné rychlosti do mostu, přičemž ty důvody, tvrdí, nejsou tak podstatné, jako popis smrti samotné – o to přeci všichni stojí.

Řekl bych, že to je docela typická Wallaceovina. Neal považuje sám sebe za podvodníka, protože všechno, co dělá – a dobře dělá, sakra dobře dělá –, dělá pro své okolí. Narcis a velmi schopný manipulátor, který snad nikomu neubližuje, jen si chce připadat výjimečně, chce, aby ho tak brali lidi. Čím více se o to ale snaží, tím méně to věří sám sobě, tím prázdnější si připadá. Nic dokáže skutečně prožívat, všechno je jaksi vzdálené, necelistvé.

Terapeut mu nepomáhá. Přizná se sice ke své všeobjímající potřebě manipulace, ale jen protože chce, aby jej terapeut vnímal jako vysoce pronikavého člověka. Stále dokola.

Že jde o tak trochu klišé z konce milénia, kdy mají bohatí a úspěšní mužové takovéhle problémy, si Neal samozřejmě – stejně jako víceméně vše – dobře uvědomuje. Když pak v televizi potká seriál Cheers, kde jedna z postav říká „If I have one more yuppie come in and start whining to me about how he can’t love, I’m going to throw up“, tak se konečně dostáváme k té smrti, kvůli které to ostatně celé vypráví.

Ono je to celé DFW-like typické, řekl bych, i vyžíváním se – kromě depresí – v logice, paradoxech, úvahách o čase. A to je moc dobré. Říkal jsem si, jak bych si s ním chtěl dát dobrej California Orange Bud a nechat kolem sebe téct ty spekulace o smrti, čase, jazyku.

Jenomže on to nejspíše nepíše kvůli tomuhle.

Na posledních dvou stranách přivádí Neal do celého příběhu jistého Davida Wallace.

Je tedy doufám jasné, že jsem popsal jen velmi hrubé obrysy, celé je to o dost komplikovanější, řekněme meta na mnoho.

Více k tomu nemám.

Doporučuju všem. Hlavně teda holkám. Ale taky všem. Z nějakého důvodu je to jednoduše k dostání ve všech dobrých vyhledávačích.

(Mimochodem velmi jazykově přístupné.)

(Článek odhalující několik souvisejících knih.)

View all my reviews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *