Leden 20 I

Ahoj! 
Dnešní příloha je jakýsi receptář. Chtěli jsme, abyste vstoupili do nové dekády připravení, proto servírujeme tu tipy, kde nakoupit nejlevněji zahraniční literaturu, tu zase tajemství iluze dlouhého života. Aby vám zbyly síly všechno to vstřebat, už nechám řečí a popřeju pouze inspirativní čtení! 

NOVÁ MÉDIA

Why time seems to fly as you get older & Passage | BBC Ideas & Jason Rohrer

V BBC připravili fešnou animaci o tom, proč život utíká stále rychleji s tím, jak stárneme. V monthypythonské estetice vysvětlují jednoduchý trik, jak tomu předcházet: bohatost vjemů vede mozek k domněnce, že uplynulo mnohem víc času. Pestřejší život = delší život. To zní fér.

Anebo to tak není? Pochmurněji se na stejnou věc dívá kraťounká, nezávislá hra Passage. Zadarmo ji spustíte v prohlížeči a projít ji zabere 5 minut. Mechaniku má primitivní: doslova jen projdete životem, zleva doprava a nic se při tom nestane. Anebo ano? Všímejte si pozice figurky, co se děje s minulostí a budoucností.

LITERATURA A NÁKUPY

Toni Morrison & Bookfinder

Až skrze jedno ze shrnutí končícího roku se ke mě dostala zpráva, že zemřela nobelistka Toni Morrison. Její novela Beloved byla tím suverénně nejsilnějším, co jsem loni přečetl, a proto je teď čas ji doporučit. Hledal jsem pro to nějaký profil nebo nekrolog. Mám pocit, že z nich vždy čiší ne-úplně-přenositelný pocit monumentality. Pro pochopení téhle emoce nezbývá než Beloved přečíst – ideálně v originále. Neprozradím víc, než že je to naprosté mistrovství formy a drásavosti.

Pozor: Výzvu, abyste si knížku přečetli, neříkám jen tak do větru. PDF se dá na internetu sehnat a česká verze taky existuje. Pak je tu ale ještě lákavější varianta: server Bookfinder.com umí prohledat miliony knížek v zahraničních antikvariátech a řekne vám, kolik by knížka stála i s doručením do Česka. Toni Morrison, Beloved z Anglie = 133 Kč. Omlouvám se vaší peněžence.

TYPOGRAFIE

Blogy Martina T. Peciny

K Vánocům jsem dostal nádherně zpracované Čtyři knihy od Ivana Blatného (na Vltavě teď mají pořad o jeho přátelství s Ortenem, kdo chce zvuk). Za knihami stojí asi náš neznámější typograf Martin T. Pecina, který vedle tvorby parádních knih také zábavně píše. Jak se mně Blatným připomněl, vydal jsem se na melancholickou procházku po jeho blozích Dýmkař a Typomil, kde jsem strávil už mnoho hezkých večerů. Z novějších věcí doporučuju třeba tu o ilustrované Ústavě.

VIDEO

Two Popes | Fernando Meirelles, Netflix

Liberální papež František a jeho konzervativní předchůdce Ratzinger jsou ve skutečnosti felláci – tvrdí nový film Dva papežové. Spoustu věcí tvůrci ustřelili, přesto tenhle spíše-divadelní snímek nádherně plyne. (A na Netflixu si ho pustíte i v češtině.)

Stejné prostředí, příběh tisíckrát divočejší: blíží se druhá série Mladého papeže od HBO. Na vatikánské intriky navnadí i rozhovor s tvůrcem seriálu Paolem Sorrentinem, který připravili v Salonu Práva. Doporučují i Čelisti, vždy vtipný a informačně hutný pořad Radia Wave. Těším se na Juda Lawa v bílém!

Gefilta Fresh and Dr. Dreidel | Key & Peele, Comedy Central

Z produktivity mě často vytrhávají skeče Key & Peele. Nepředpokládám, že by je někdo neznal – zejména potom, co Jordan Peele vyhrál loni Oscara. Méně známá epizoda o černošských bavičích na židovské oslavě bar micva by mohl fungovat jako samostatný tip.

Jews are like black people – but we were black people before there were black people.

Nádherný průsečík mezi afroamerickou a židovskou zkušeností ale ukazuje i epizoda podcastu This American Life. Je o příběhu z devadesátých let, kdy kalifornské děti z krapet vyloučené lokality ztropí humbuk při promítání Schindlerova seznamu. Mediální kolotoč, který se kolem celé události roztočí, přijede nakonec hasit samotný režisér Steven Spielberg – asi vidíte, že ten příběh má úplně všechno.

Albert Camus: Nedorozumění. Rodinná tragédie s Taťjanou Medveckou, Johannou Tesařovou a dalšími

Včera to bylo 60 let od smrti Alberta Camuse. V čerstvé Orientaci Lidovek věnovali otvírák o okolnostem jeho smrti, na jeho dílo vzpomíná Vltava. Na web nahrála hru Nedorozumění natočenou v roce 1999 a já výjimečně doporučuju něco, na co se sám teprve chystám. Důvod je prozaický – k poslechu je Camusova hra pouze šest dní.

STROJOVÝ TEXT

A conversation with the Zuckerbot | Julia Carrie Wong and Botnik Studios, The Guardian

Mark Zuckerberg nechce mluvit s Guardianem. Snad proto, že právě oni zveřejnili informace o datovém skandálu Cambridge Analytica. Guardian ovšem přišel s komickým nápadem – udělali rozhovor s botem, kterého před tím nechali učit se Zuckergerovy veřejné promluvy. Výsledek je jak divadlo od Havla.

– “How do you think about your responsibility to limit the spread of misinformation on your website?”
– “I don’t believe in Germany. Does that need to be fact-checked?”

Digitální filozof | Studia nových médií, FF UK

Když jsme u Havla, studenti nových médií měli obdobný projekt, v němž krmili neuronovou síť texty různých intelektuálů, aby se jich následně ptali na palčivé otázky. Projekt má i webové rozhraní, takže s digitálním Foucaultem, Arendtovou nebo samozřejmě s Havlem můžete pokecat i vy.

Na webu Digitální filosof se také ve zkratce dozvíte, jak taková věc funguje. Hodnocení z naší zkušenosti: občas sice digitální Havel a spol. melou páté přes deváté, do pár let ale máme zdroj vyladěných fake news o čemkoliv.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *