Listopad 19 II

Tentokrát máme neobyčejně mediální vydání. Jakubovy texty vám pomůžou orientovat se na tuzemské i zahraniční scéně. Venkatesh Rao zase poradí, jestli odejít ze sociálních sítí a číst jen antickou klasiku (nedělejte to). Minout byste neměli ani působivý podcast s klimatoložkou a zábavný výběr nejzásadnější hudby, kterou zrodilo polistopadové Česko.

Než popřejeme inspirativní čtení, máme malou prosbu: máte ve svém okolí bystré lidi? Vrána k vráně sedá, takže určitě ano! Potěšte je a doporučte jim náš newsletter. Tady je link. Na světě bude zase o něco krásněji.

AUDIO

We live in the good place. And we’re screwing it up | The Ezra Klein Show

Klimatoložka Kate Marvel je výsostně sympatická na první poslech: často odpovídá Nevím nebo To fakt není moje parketa. V podcastu Ezry Kleina ovšem zazní i spousta informačně bohatších výroků. Od těch exaktních (Jak se vlastně modeluje oteplování planety?) po mystické, spekulativní (Jaké narativy používáme při řeči o klimatické krizi; a dokážeme ji odvrátit v rámci demokracie?) Poslouchejte, budete o moc moudřejší.

Od Korna po Korna | Karel Veselý, Jiří Špičák, Radio Wave

Třicet let od revoluce = čas na připomenutí zásadních tuzemských tracků od roku 1989 do současnosti. Za každý rok jeden. Pořadem, v němž se mísí šlágry s undergroundovou produkcí, provází Karel Veselý a mimořádně čtverácký Jiří Špičák. Ten taky připomněl dojemnou scénu z filmu Kobry a užovky, kde se potkává piko & Země vzdálená.

Veselý pak v Artzóně České televize vykopl téma globálnější: shrnutí končící dekády. Roční, dekádové, tahle shrnutí dají člověku vždy pěkný přehled. Veselý zmiňuje, byť mezi opomenutými, třeba rappery Run The Jewels, kvůli kterým na text také odkazujeme. Mají totiž track s featem od Ricka & Mortyho, vůbec největšího kulturního statku minulé dekády. Snad to všichni ví, ale přesto: začala čtvrtá série.

Against Waldenponding | Venkatesh Rao, Ribbon Farm

Určitě znáte pocit provinilosti, když místo čtení knížky nebo hluboké práce ztrácíte čas na Twitteru a Facebooku. Proč není na místě přehnané sebemrskačství, vysvětlí Venkatesh Rao, autor vynikajícího blogu Ribbon Farm. Shrnuje, proč je totiž nesmysl dávat si závazky jako “končím se sociálními sítěmi” nebo “nebudu používat chytrý telefon”.

Jeho košatá argumentace, dotýkající se přeceňování návykové podstaty sociálních sítí nebo taky duševního vlastnictví memů, je dobře stravitelná v rozhovoru s Russem Robertsem. A kdo nemá čas na hodinku pěkného povídání, může si přečíst Venkateshův původní blogový příspěvek.

Dietetika – rodná sestra filozofie. Jak žít zdravě, dobře a krásně | Petr Šourek, Reflexe: Historie / Filozofie!

U tohoto dílu mého oblíbeného pořadu na Vltavě mně došlo, co v Nedělní příloze internetu děláme. My jsme informační dietologové! Jakkoliv je tento obor dnes symbolem nahodilých trendů, které dohlížejí a trestají naše těla, není zdaleka pouze tím. Viz zejména první část, kde Petr Šourek vede rozhovor s filozofem Hynkem Bartošem, odborníkem na hippokratovskou medicínu.

TEXT

Policie chce v Praze testovat sledování obličejů. ‚Není důvod, jen chtějí hračku,‘ oponují ochránci soukromí | Jan Cibulka, iRozhlas

Policie by v Praze ráda testovala rozpoznávání obličejů, primátor Hřib je proti. Ok, mnoho amerických měst – hlavně ta, kde sídlí velké technologické platformy – tuto praktiku zakázalo. Bude-li vůle, zvládneme to taky. Zajímavější ale bude sledovat, jak si poradíme se soukromým a byznysovým využitím podobných technologií. Stále nejsou perfektní, ale svět už mění, stojí v podtitulku longreadu od New Yorku, který shrnuje současná využití. Kdo je stalker Taylor Swift, nechť nechodí na její koncerty.

The Captured City | Jathan Sadowski, Real Life

Urbanistické pokračování předešlého. Kolem technologií je dnes víc kocoviny než nadšení, přesto stále slýcháme chvalozpěvy na smart cities. Jathan Sadowski tvrdí, že je to ale šaráda a záměr hráčů, kteří nám tahle řešení pro správu měst chtějí prodat. Snad až přehnaně dystopický článek – ale někdo nám říkal, že velké mysli myslí v hyperbolách.

Nerušená jízda Googlu končí | Jakub Jetmar, Médiář

Pročetl jsem asi milion článků o Googlu, abych popsal diskuze kolem jeho monopolního postavení na trhu s online reklamou a vyhledáváním. Tady je výsledek, druhý díl seriálu o médiích a Googlu (v prvním jsem rozplétal důležitou evropském směrnici o copyrightu).

A proč této situaci věnovat pozornost? Nikdy v historii neměla žádná společnost takovou moc na toky informací. Příští roky budou, tvrdím, plné zásadního vyjednávání o nové společenské smlouvě mezi lidmi a platformami. Tohle je orientační základ o 22 tisících znacích. Komu by to nestačilo, v článku je dostatek odkazů na další čtení.

„Dnes na trhu není podstatné, jestli média vydělávají“ | Aust & Jetmar, Médiář

Na Médiáři jsme připravili rozsáhlý rozhovor s Michelem Fleischmannem, doyenem českého soukromého rádia. Fleischmann po třech dekádách skončil v čele Lagardere, aby se stal velvyslancem ve Francii. Neváhali jsme a mezidobí využili, abychom s ním nad dýmem Gauloisek pomeditovali nad historií a budoucnost rádia a médií obecně.

Mindf*ck: Cambridge Analytica and the Plot to Break America | Christopher Wylie

Na Facebook samozřejmě nezapomínáme. Dáváme proto k dobru doporučení od našeho kamaráda informatika Toma, který nadšeně přečetl zpověď whistleblowera Christophera Wylieho. Ten svět zpravil o skandálu okolo firmy Cambridge Analytica a možnostech ovlivňování voleb.

Wylie v knize otevírá řadu témat nezbytných pro čtení budoucích diskusí o regulaci obchodu s uživatelskými daty. Vedle srozumitelného technologického pohledu na věc přidává i mnoho empatie, kterou se obdobná literatura a Silicon Valley obecně úplně nehemží. Prý skvělé čtení.

Antropologie bolesti podle Martina Soukupa | Zuzana Válková, Finmag

V Česku bohužel nemáme moc lidí, co umí psát dobré magazínové věci. Zuzanu Válkovou, bývalou přispěvatelku Ega! od Hospodářek, bych mezi ně ale v klidu zařadil. Do Finmagu vyzpovídala antropologa Martina Soukupa, který napsal plno zajímavých knih & skrze vnímání bolesti toho řekne hodně nejen o Papuáncích, ale i Zápaďanech.

Kdo by chtěl číst Válkovou v osobnější rovině, na jaře sepsala hojně sdílený piece o svém otci a jeho obtížích s hledáním práce. To jsi to dopracoval, táto. Na vrátnici, za třináct tisíc hrubého. Ale neboj: až mně bud padesát, budu na tom podobně. A na vrátnicích budou roboti.

Úkol pro intelektuální elitu | Filip Pertold, Lidové noviny

K 17. listopadu toho bylo napsáno moc. Vybíráme docela jednoduchý komentář Filipa Pertolda, ekonoma z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), ve kterém připomíná, že patos nás před maďarskou cestou nezachrání. “Nikomu nesmí ‘smrdět’ praktické problémy lidí. Jde například o hledání předškolní péče o malé děti, dojíždění za doktory, nebo obíhání úřadů”.

Vždy je také dobré číst, co napíše bývalý novinář Tomáš Němeček. Toho času právník je v hodnocení vývoje velmi pozitivní. Kdo by toužil po něčem čistě intelektuálním, nejštiplavěji zandal v Salonu Práva Ondřej Slačálek.

PSYCHEDELIE

The Donald – Trumpwave

Odlehčení nakonec. Původně jsem chtěl doporučit netflixí minisérii o počátku Donalda Trumpa – od prvního hotelu v New Yorku po ohlášení kandidatury (stojí za zhlédnutí, kdyžtak tu). Namísto toho si ale můžete pustit něco kratšího, přitom stejně horečnatého: klip kombinující jeho erotický sen s estetikou osmdesátkového velkoměsta. Aerobik, dietní kola, Donald.

To je vše.

S láskou Ondřej & Jakub

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *