VÝJIMEČNÝ TIP
S-Town (Brian Reed, This American Life & Serial)
Podcast Shit Town se prvních deset minut tváří jako detektivní dokument. Přestože tenhle žánr nesnesu, dal jsem mu šanci – tihle tvůrci totiž patří k těm nejtalentovanějším lidem přes audio tvorbu vůbec.
A zaplaťpánbůh, že jsem to udělal. Za-plať-pán-bu. Namísto krimi dostanete hlubokou, dojemnou fresku jednoho zapadákova – příběh samotářského génia, queer romanci, bitvu o dědictví a názornou lekci, proč se vyhýbat rtuti. Víc neprozradím.
(Jestli si těch sedm epizod nepustíte, velmi se zlobím. Zmírněte ten hněv a dejte si aspoň útržek košatého, nádherně jižanského rantu hlavního hrdiny.)
AUDIO
Peklíčko | Brit Jensen, Český rozhlas Vltava
Čerti už jsou pryč, teď je čas na jejich reflexi. Dokumentaristka Brit Jensen se první zimu po přestěhování na Moravu setkává s mikulášskou tradicí a natočila o téhle zkušenosti pořad. Doporučit ho musím ze dvou důvodů. Jednak za něj v říjnu dostala v soutěži AudioREPORT 2019 první místo. Především je to ale dílko, které se od Jensen dá čekat: nikoliv prvoplánové ohmatání tématu, které se zároveň umí napojit na hluboké existenciální otázky. Mňam.
The Best Music of the 2010s | Pitchfork
Hudební web Pitchfork poctivě rekapituluje končící dekádu. Vedle obligátního žebříku shrnuje trendy ve více než desítce samostatných článků. Třeba o tom, jak hudbu změnil Twitter.
TEXT
Není vlastně důležité, jestli škola učí žahavce nebo disco | Ondřej Sliš, Heroine
Mluvil jsem s ředitelem střední školy, která je tak liberální, že jsem z toho i já – já ze všech lidí! – chvílemi znervózněl. Zvlčí děti bez fixního rozvrhu? A je dobrý nápad nechat studenty uklízet školu nebo řídit rozpočet? Odpovědi v rozhovoru s Filipem Dobrovolným.
Člověk visící ve vzduchu. S Věrou Kunderovou o návratech do míst, kde není doma | Miroslav Balaštík, Marie Vodičková, Host
Milan Kundera je po 40 letech Čechem. Jeho mediální mlčení ale samozřejmě pokračuje. Velmi ovšem doporučujeme pozoruhodný rozhovor s jeho manželkou Věrou, který vyšel v listopadovém Hostu. Ten otiskl jednak rozhovor Marie Vodičkové z roku 1991, jednak zbrusu nový šéfredaktora Balaštíka. I když rozhovor protekl v různě přeházených verzích mnoha médii, v literárním měsíčníku přeci jen voní nejlépe.
Rozhovor kriticky rozebírá na ArtZóně Josef Chuchma a přidává odkazy na další čtení.
Mimochodem předplatné Hosta (podle některých nejkrásnější tiskoviny u nás) je dobrý tip na vánoční dárek!
Dobrodružství fotovoltaiky. Proč se ze solární naděje stala zatracovaná cesta české energetiky? | Boček, Cibulka, Kočí, Sedláček, iRozhlas
Čtyři chytří mužové dali hlavy dohromady, abychom si my všichni ostatní mohli udělat pořádek v našich předsudcích o fotovoltaice. Jiná redakce takové mamuty asi nedokáže zaplatit, nevím, ale v obdobných tématech je iRozhlas nejdál.
The Most Important Politician of the 2010s | Matt Berman, BuzzFeed News
Anthony Winder. Neznal jsem. Přitom prý nejdůležitější politik dekády, píše BuzzFeed. Nevím, každopádně Zeitgeist zosobňuje skvěle. Už v první větě článku je ukryto mnohé. “Anthony Weiner changed the course of American history when he tweeted out a picture of his dick on May 27, 2011.” Od dickpicků přes soukromé maily Hillary až do Oválné pracovny Donalda Trumpa.
Against Economics | David Graeber, The New York Review of Books
I k laikovi se dostanou střípky názorů, podle níž má ekonomie problémy. Nepředpověděla krizi, přeceňovala racionalitu lidí – a mnoho dalšího. Přešlapy tohoto oboru by přitom měly zajímat i ty, kteří se nemuseli drtit mikro, makro a Phillipsovu křivku. Ekonomie totiž určuje situaci nás všech. Pro srozumitelný úvod do kritiky oboru se vyplatí sáhnout právě po článku Davida Graebera (a pak pokračovat k některé z jeho knížek).
Cooking with Bohumil Hrabal | Valerie Stivers, The Paris Review
Snad to tak mají i jiné malé národy, ale když něco o Česku či Češích napíší zahraniční média, je tomu věnována zvláštní pozornost. Ostatně i Andrej Babiš se čertí víc, když o něm nehezky píšou Timesy. Tento článek kontroverzní není, naopak se hodí k pivu. Valerie Stivers má krásný seriál, ve kterém vaří podle knih a charakterů velkých romanopisců. Došlo i na Bohumila Hrabala, a protože jsem Čech, klikl jsem. Doporučuju ale mrknout, jestli v sérii nenajdete i vašeho oblíbeného autora.
Knihy & Memy
Verso, největší levičácká knižní bašta, má zase slevu 50 % na všechny ty dryáčnické pamflety. Připomíná nám to třeba kvalitní meme stránka T H E O R Y is my “”praxis””.
To je vše.
S láskou Ondřej & Jakub